Intel Core i9 9900K

Podczas wyboru komputera do danej kwoty często zmierzamy się z problemem, który będzie najbardziej odpowiedni i czy to jest naprawdę dobry wariant. Kierując się daną kwotą, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, co nam dany komputer oferuje i jakie korzystne cechy posiada. W obecnych czasach komputery stały się nieodłącznym elementem naszego życia, wykorzystujemy je nie tylko do rozrywki, ale również umożliwiają nam poznawanie ludzi z każdego zakątka świata oraz pozwalają na zdobycie wiedzy. Dlatego warto dokładnie zastanowić się jaki komputer spełni nasze oczekiwania. Każdy z nas chce być właścicielem sprawnego i dobrze funkcjonującego sprzętu, a więc uświadomienie sobie własnych wymagań znacząco ułatwi nam wybór odpowiedniego komputera.

Przykładowo komputer do kwoty 3000zł może zaoferować nam 6 – rdzeniowy procesor o taktowaniu dochodzącym do 4,1 GHz (Boost) oraz grafikę wyposażoną w 4GB pamięci VRAM DDR5. Za to komputer do 5000zł oferuje już nam 6 – rdzeniowy procesor o taktowaniu dochodzącym do 4,6 GHz (Boost) oraz grafikę wyposażoną w 8GB pamięci VRAM DDR6. Cena tutaj ma istotne znaczenie, bo to ona decyduje o jeszcze wyższej wydajności, sprawności oraz płynności komputera. Chociaż to nie znaczy, że komputery po niższej cenie są złe. Mają równie dobre parametry oraz cechy dostosowane po prostu do ceny. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

– wybieramy procesor

Jest to element, na którym zdecydowanie nie możemy oszczędzać, ponieważ odpowiada on za realizację wszystkich procesów w komputerze. Na rynku znaleźć możemy ogromny wybór procesorów. Jak również możemy też znaleźć  procesory z odblokowanym mnożnikiem, które pozwalają nam na przeprowadzenie procesu overclocking, czyli podkręcenie. Z jego pomocą możemy zwiększyć maksymalne taktowanie, ale oczywiście potrzebne do tego będzie odpowiednie chłodzenie aktywne.

– wybieramy kartę graficzną

Jest to podzespół, który generuje i wyświetla obraz, jak również „wspomaga” procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Wydajność karty graficznej ma wpływ na obsługę gier, ale także specjalistycznych programów, które wykorzystujemy do obróbki grafiki czy też modelowania 3D. Zdecydowanie najważniejszym parametrem każdej karty będzie pamięć oraz jej typ. Im jest jej więcej i im jest ona nowsza, tym będzie bardziej efektywna.

Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na takie elementy jak:

  • wielkość pamięci wewnętrznej – im większa pamięć, tym lepsze możne osiągnąć ona wyniki w grach
  • szerokość szyny danych —im jest ona szersza, tym lepiej, więc jeżeli mamy możliwość to wybierzmy np. 256 bitów zamiast 64
  • taktowanie — im wyższe, tym karta graficzna działa szybciej

– pamięć RAM

Każdy komputer musi być wyposażony w swoją wewnętrzną pamięć RAM, która odpowiada za szybki dostęp procesora do przetwarzania danych. Podczas wyboru pamięci RAM, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa parametry którymi są:

– pojemność – musi być jak największa, abyśmy mogli wykonywać wiele operacji naraz

– taktownie –  natomiast żeby jego praca odbywała się szybko, konieczna jest wysoka częstotliwość taktowania.

– dyski twarde

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, lecz także na technologię działania. Dys twardy wpływa na szybkość wykorzystywania przechowywanych zasobów, jak również na czas realizacji procesu odczytu i zapisu danych.

– płyta główna

Ten element ma decydującą rolę jeśli chodzi o możliwości konfiguracyjne. W kontekście wyboru płyty zwracamy uwagę na na gniazdo procesora, standard obsługiwanej pamięci RAM, gniazda rozszerzeń, złącza napędów, a także na pozostałe złącza, do których podpinane będą urządzenia peryferyjne (monitor, myszka, klawiatura).

– zasilacz

Dostarcza nam on mocy potrzebnej do pracy wszystkich podzespołów, które wchodzą w skład zestawu komputerowego. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc ogólną zasilacza, a także powinniśmy sprawdzić obsługiwane złącza, oraz certyfikat sprawności, który wskazuje sprawność zasilacza przy określonym obciążeniu.

– obudowa

Jeżeli wybierzemy obudowę z grubszej blachy, uzyskamy większy komfort podczas pracy komputera. Warto wybrać obudowę solidną, wyposażoną w wentylatory chłodzące wnętrze oraz wytłumienie. Musimy pamiętać również,  że wybrana obudowa musi być kompatybilna ze standardem wybranej przez nas płyty głównej.

system operacyjny

Często dołączany jest on do zestawu, jednak na przykład przy samodzielnym składaniu komputera musimy go kupić osobno. Najczęściej wybieramy systemy Microsoft Windows, jednak powinniśmy zdecydować się w te oznaczone numerem „10”, ponieważ starsze powoli tracą wsparcie. Wybór komputera wcale nie musi być trudny, po prostu musimy go odpowiednio przemyśleć. Jak również musimy pamiętać, że komputer to nie tylko kolejny gadżet, ale przede wszystkim narzędzie które posłuży nam przez dobre kilka lat. Jeżeli będzie nam dobrze służył, to oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i unikniemy uciążliwych problemów technicznych.